نکاتی ضروری برای مادران باردار

                مهمترین توصیه های دینی اخلاقی و تغذیه ای برای مادران باردار

 مادر گرامی  مسئولیت تو بسیاراست ،کار تو انسان سازی ست خدای مهربان برایت فرصتی فراهم نموده تابه کودکانت ،به نسلت خدمتی ارزنده کنی ودر تاریخ اثر گذار باشی  هر عمل خطا وخدای ناکرده گناهی انچام دهی  فرزندت در آینده به آن گناه گرایش پیدامیکند ...واگر تلاوت بادقت قران ،اجتناب از محرمات وعمل به واجبات در برنامه ی زندگی ات باشد علاوه بر رشد وتعالی معنوی خودت به فرزندت کمک بسیار بزرگی کرده ای تا با ظرفیت معنوی بالاتری قدم در عرصه ی دنیا بگذارد.  

 

کودکی که در دوران جنینی با غذای حلال پدر تغذیه شده وبافکر آرام وعملکرد خداپسندانه ی مادر ،صوت های قرآنی ومعنوی ،ذکر اهل بیت (علیهمالسلام) عجین بوده مطمئنا فرزندی سالمتر وسر به راه تر و انسانی با ظرفیت های معنوی بالاتر از دیگران خواهد شد.

رعایت اصول دینی و داشتن تغذیه سالم و مقوی کار پدر ومادرها را درآینده بسیار راحت تر می کند

نوزادی که بنیه ی قوی وسالمی دارد کمتر بیمار می شود و بدنش در مقابل بیماری ها مقاوم تر عمل می کند . 

مادران عزیر مخصوصا آنهایی که اولین بار است بارداری را تجربه می کنند ممکن است کم و بیش استرسهاونگرانیهایی در مورد سلامت نوزاد خود داشته باشند که البته این نگرانی ها طبیعی است و بهتر است  با توکل بر خدای مهربان بر آنها غلبه کنیم  زیرا ازمهمترین مسائل در بارداری حفظ آرامش است .

مادران عزیز در هر شرایطی آرامش خود را حفظ کنید

اگر میخواهید بارداری خوب وزایمان راحتی داشته باشید باید خود وجنین خود را با غذاهای سالم ،طبیعی و مقوی تغذیه  نمایید .

کتاب ریحانه ی بهشتی راحتما بخوانید و در صورت امکان عمل کنید. 

چند توصیه تغذیه ای:

1.  مهمتر از همه اینکه از خوردن غذای حرام و شبهه ناک بپرهیزید تا ذره ذره ی وجود کودکی که در بطن شماست با غذای پاک و حلال شکل بگیرد.(غذای حلال غذایی است که حق الناس درآن نباشد و حق الله یعنی خمس آن پرداخت شده باشد.)

 2.از خوردن چیپس پفک سوسیس کالباس ساندویج های بیرون و...که با طعم دهنده  ها وروغن های  ناسالم و مضر تهیه شده اند  پرهیز کنید و اگر دلتلن کشید به این مسئله فکر کنید که این مواد مضر از طریق جفت به بدن حساس نوزاد شما منتقل خواهد شدو...

 3.با مشورت با یک طبیب یاپزشک طب سنتی و آگاهی از مزاج و طبع خود ، باخوردن  غذاهای ضد یبوست که با مزاجتان سازگاری بیشتری دارد ازابتلا به یبوست جلوگیری کنید.(یبوست مادر بسیاری از بیماری هاست وموجب ایجاد بواسیرو زخم های دردناکمقعدی بعد اززایمان وعوارض ناشی از آن می شود)

4.ازخوردنی های  طبیعی و سالم زیر حتما استفاده کنید:

آب عسل آبلیمو،

آب میوه های تازه که در خانه تهیه می شوند،

 شیر گاو طبیعی ،بادام +خرما (روزی چندعدد) وپودر سنجد سرشار از کلسیم اندو برای استخوان سازی در نوزاد کمک زیادی میکنند.

روغن های خوب همچون روغن گاو و روغن کنجد وزیتون که بدون بوی آن هم در نمایندگی های دکتر روازاده  موجودست .

به جای تنقلات  انجیر  بادام  پسته  مویز  و خوردنی های سالمی که درکتاب ریحانه ی بهشتی نام برده شده استفاده کنید.

مادرانی که در بارداری انجیر و زیتون میخورندکودکانشان دچار مشکل یبوست و عوارض آن نخواهند شد.

چند توصیه ی اخلاقی

شما مادرگرامی بدان تمام عملکردوافکار و نیاتت در شکل گیری خصلتهای نوزادت مؤثر است

اگر می خواهید فرزند شما به لطف خدا ازیاران امام زمان (عج) وفرزندی صالح و باقیات الصالحاتی برای شما باشد : 

گناه نکن و در حد امکان از مکروهات اجتناب کن .

مواظب نگاه خود باشید تا فرزندت دردنیایی که پراز وسوسه های شیطان و نگاه های آلوده وصحنه های گناه آلود  است  پاک چشم وعفیف شود و راحتتر بتواند خدای مهربان رابندگی کند .

سعی کنید همیشه  با وضو باشید  طبق روایات  وضو نور است روزی مادی و معنویرا زیاد  می کند و شیطان را از انسان دور می کند

رو به قبله  دست را بر شکم بگذارید و  قرآن را تلاوت کنید  تا گوش نوزاد با صوت قرآن آشنا شود وسلولهای بدنش با صوت کلام حق شکل بگیریدد . (خواندن زیارت عاشورا در تربیت دینی و شکل گیری محبت اهل بیت در فرزند شمامعجزه می کند درصورت امکان باصد لعن و صد صلواة)

حتی الامکان از محیطی که در آن موسیقی حتی آرام پخش می شوداجتناب کنید.(برای  اطلاع از اثرات منفی موسیقی سخنرانی دکتررائفی پور در موردموسیقی را گوش کنید)

برای  حفظ آرامش و حالت معنوی از شبکه های سالم تر مثل  شبکه قرآن و رادیومعارف که هر کدام دانشگاهی از معارف اسلامی ناب هستند استفاده نمایید .

وبدانید

مدام استغفار کنیدو دائم الذکر باشید بویژه در ماه آخر ذکر خدا ولاحول و لا قوة الا بالله زیاد بگویید تا فرزندتان صبور  و آرام شود.

برای داشتن زایمان راحت دعاها وآیه ایی که دراین رابطه در اواخرمفاتیح الجنان آمده را همراه داشته باشد.

هر کاری که آرامش جسمی وروحی شما را به هم میزند وموجب خستگی می شود برای جنین مضر است  حتی الامکان از کارهای بیرون و شغلهایی که اغلب مناسب روحیه لطیف و آسیب پذیر زن نیست اجتناب کنید.درروایت است که: زندر خانه ی خود بیش از هر جای دیگر به خدا نزدیک است .قدر آرامش منزل و توفیق بزرگ مادر شدن رابدانید .

مادر یکی از زیباترین و پر معناترین واژه هاست ،حالا که دارید مادر می شوید.در کنار همسری مهربان بودن ،تمام هم و تلاش خود را صرف این مسئله کنید تا بهترین نتیجه  ها رابگیرید و بذانید 20  سال دیگر زنانی احساس خوشبختی و مفید بودن و موفقیت می کنند که  این دو وظیفه ی اصلی خود یعنی همسری و  مادری را به بهترین شکل انجام داده باشند و فرزندانی صالح سالم و دلسوز و غنی تربیت کرده باشند نه زنانی که از شغل های مختلف بازنشسته شده و تنها چیزی که برایشان مانده مقداری پول  خستگی و شکستگی ناشی از کار بیرون و فرزندانی باشد که روزها ی کودکی  (که آرزوی هر کودکی در کنار مادر بودن ومحبت مادراست )را در مهد ها و نزد دیگران سپری کرده اند و اکنون سرشار از کمبود ها ی عاطفی و خاطراتی تلخ از جدایی ازمادرند .

بزرگترین کار دراین عالم تربیت یک فرزند سالم است .پزشک ،معلم ،رئیس و...شدن نیست بزرگترین کار تربیت یکفرزند صالح و پاک وبه دنبال آن یک نسل سالم و صالح می باشد.  یا علی  

 

/ 1 نظر / 172 بازدید
مادر

خیلی عالی بود ممنون . سوال دارم چطوری بپرسم؟